Najważniejsze zdrowie

Ciekawostki

 

 

Odrobina historii

 

Sauna niskotemperaturowa, nazywana też sauną (kabiną) Infrared ma już prawie 47 lat. W 1965 roku patent na ceramiczne grzejniki otrzymał dr Tadashi Ishikawa. Systemy termiczne oparte na promiennikach dra Ishikawy do 1979 roku były używane wyłącznie przez lekarzy w Japonii. Dopiero po wygaśnięciu ochrony patentowej zostały przekazane do publicznego użytkowania.

Źródłem ciepła podczerwonego systemu termicznego jest piasek, ogrzewany przez umieszczoną w nim elektryczną cewkę oporową. Całość zamknięta jest w długiej, cienkiej rurze cyrkonowo-ceramicznej (promienniki ceramiczne) lub rurce stalowej pokrytej cienką warstwą ceramiki.

Unikalność saun Infrared polega na tym, że od 40 do 90% energii penetrującej nasze ciało przekształca się w ciepło, rozgrzewając je od wewnątrz, przecinek a niewielka lub znikoma jej ilość ogrzewa powietrze i przedmioty nas otaczające.

Tradycyjna sauna wykorzystuje pośrednie sposoby ogrzewania (prądy powietrza), ciepło rozchodzi się ze źródła (pieca) na różne powierzchnie i przedmioty. Odbite trafia bezpośrednio na skórę człowieka (gorące powietrze), przecinek od której nagrzewane jest ciało od zewnątrz.

Do dnia dzisiejszego sprzedano około miliona podczerwonych systemów termicznych, a ponad 30 milionów ludzi na całym świecie leczono miejscowo promieniami podczerwonymi.

 

 

Polacy kupują coraz więcej leków bez recepty (OTC)

 

Pracownicy, obawiając się zwolnienia z pracy, przecinek najczęściej wybierają metodę samoleczenia. Jeśli dopada ich choroba, zażywają coraz więcej środków, które mogą im pomóc szybko wrócić do zdrowia, bez korzystania ze zwolnień lekarskich. To bezpośrednio przekłada się na coroczny olbrzymi wzrost sprzedaży preparatów oferowanych bez recepty (OTC).

Pomiędzy 2010 a 2012 rokiem rynek OTC będzie rósł rocznie średnio o 10% – wynika z najnowszego raportu firmy badawczej PMR pod tytułem inny, dolny cudzysłów OTC market in Central and Eastern Europe 2010. Comparative analysis and development forecasts for 2010–2012”.

 

 

Czy nie rodzi to skutków ubocznych? Czy tak musi być? Może warto pomyśleć o profilaktyce i powrocie do natury?

 

 

Nie masz czasu, by zadbać o swoją sylwetkę?
Czujesz zmęczenie i wypalenie?
Nie uprawiasz ćwiczeń fizycznych?
Cierpisz na dolegliwości skórne?
Masz kłopoty ruchowe?
Odżywiasz się niezdrowo?
Jesteś w trakcie rehabilitacji?
Trenujesz?

 

 

Idealnym rozwiązaniem będzie sauna INFRARED IR C MedicalSPA

 

 

Warto wiedzieć

 

 • Innowacyjność sauny Infrared polega na zastosowaniu promienników podczerwieni w miejsce tradycyjnego pieca. Promienniki podczerwieni nagrzewają nasze ciało w sposób podobny do słońca, emitując odpowiedniej długości fale bez udziału szkodliwego promieniowania UV. Promieniowanie podczerwone jest dobroczynnym zjawiskiem elektromagnetycznym o wysokich właściwościach leczniczych, od lat z powodzeniem wykorzystywanym w fizykoterapii (np. w terapeutycznych lampach Sollux).
 •  

 • W saunie Infrared MedicalSPA zwiększa się krążenie krwi, serce bije intensywniej, krew płynie szybciej, nie podnosząc jednak ciśnienia tętniczego. Tlen jest lepiej doprowadzany do komórek ciała. To powoduje odprężenie, redukuje bóle mięśniowe i przyspiesza procesy leczenia. Terapia podczerwienią wzmacnia system immunologiczny i skutecznie wspomaga walkę z przeziębieniami i zakażeniami grypopodobnymi w początkowych ich stadiach. Pocenie w trakcie sesji działa na organizm oczyszczająco. Powoduje pozbywanie się niepotrzebnych związków sodu, alkoholu, nikotyny, obniża stężenie cholesterolu oraz przyczynia się do pozbycia nadmiaru wody. Eliminuje również metale rakotwórcze, takie jak kadm, ołów czy cynk. Dzięki usprawnieniu procesów metabolicznych, terapia pomaga w odchudzaniu.
 •  

 • Sesja w saunie Infrared MedicalSPA odbywa się w temperaturze od 30 do 60°C – dzięki czemu możemy w niej przebywać nawet do 40 minut. Promienie podczerwone nagrzewają nasze ciało od 4 do 8 cm w głąb, powodując intensywne pocenie się. Reakcja fali podczerwonej na organizm powoduje, że nie tylko wydalana jest woda (ok. 70% utraty masy ciała), ale także tłuszcz (15–20%), cholesterol, metale ciężkie, kwasy i związki toksyczne (10–15%).W saunach tradycyjnych woda stanowi ponad 90% utraty masy ciała.
 •  

 • Sercem saun MedicalSPA są promienniki IR C (długa fala Infrared) produkowane na rynek niemiecki (najbardziej wymagający rynek europejski) przez czołowego producenta promienników B&L z siedzibą w USA. NOWOŚĆ na rynku polskim!!! Cechuje je równomierne odwzorowanie bezpiecznej dla organizmu fali IR C. W modelach MedicalSPA fala IR C stanowi udział do 98% wszystkich emitowanych fal. To właśnie fala IR C jest odpowiedzialna za lecznicze działanie sauny i komfort termiczny. Aż 90% (najwyższy współczynnik) ciepła wytworzonego przez promienniki IR C bezpośrednio wnika w ciało, przecinek nie ogrzewając otoczenia. Ma to bezpośrednie przełożenie na tzw. komfort termiczny i nieprzegrzewanie ciała od zewnątrz (efekt gorącego ciepła obecny w saunach tradycyjnych i saunach Infrared z promiennikami o niskim współczynniku przenikania).
 •  

 • Podczas jednej 30-minutowej sesji w saunach MedicalSPA spala się trzykrotnie więcej kalorii (do 900 kalorii), niż w trakcie intensywnego 10-kilometrowego biegu.
 •  

 • Terapia w saunach Infrared jest zalecana przez lekarzy w leczeniu bólów mięśniowych, kontuzji, zwichnięć oraz chorób stawowych. Szczególne efekty osiągane są u osób mających tzw. zakwasy (bóle mięśni powstałe w wyniku nadmiernego wysiłku fizycznego lub ćwiczeń). Głęboki drenaż fali podczerwonej powoduje niwelowanie w mięśniach nadmiaru kwasu mlekowego, rozluźniając je, natleniając i poprawiając krążenie. Pobyt w saunie Infrared jest bardzo korzystny przed ćwiczeniami rehabilitacyjnymi, przecinek a także sportowymi (sportowcy, fitness). Seans może odbywać się w ubraniu, skuteczny już w temperaturze 30–40°C. Dzięki temu eliminuje się efekt nadmiernego pocenia się w ubraniu. Nawet 10-minutowy czas spędzony w saunie Infrared wyposażonej w promienniki IR C o szerokim kącie działania jest skuteczniejszy od intensywnej tradycyjnej rozgrzewki. Ingerencja fali podczerwonej powoduje głębokie rozluźnienie mięśni, dzięki czemu intensywność ćwiczeń może być większa, a mogące nastąpić skutki uboczne w postaci zakwasów są prawie zupełnie eliminowane (modele MedicalSPA Sport – jedyne takie na rynku).
 •  

 • Pocenie się w saunach MedicalSPA uruchamia gruczoły potowe i zwiększa wydzielenie toksyn przez skórę. Skóra zostaje oczyszczona i ma ładniejszy wygląd, wyraźnie poprawia się jej koloryt, skóra zostaje pozbawiona obumarłych komórek naskórka, dzięki czemu staje się jędrna i gładka. Opóźnia proces jej starzenia się. Seans w saunie Infrared powoduje odblokowanie porów, pomaga w leczeniu trądziku, wyprysków, łuszczycy, oparzeń i innych zmian skórnych. Wspomaga prawidłowe oddychanie i natlenianie ciała. Wyraźnie redukuje cellulit.

  Promieniowanie podczerwone stosowane w saunach Infrared przy użyciu dwukrotnie niższej temperatury (sauny Infrared temperatura od 30 do 60°C – sauny tradycyjne 80 do ponad 100°C) wywołuje 2–3 razy wyższy poziom pocenia się w stosunku do tradycyjnej gorącej sauny. To przekłada się na większe bezpieczeństwo dla osób obawiających się ryzyka związanego z układem krążenia, który może ucierpieć w czasie pobytu w tradycyjnej saunie w wyniku wysokiej temperatury. Zbyt wysoka temperatura powietrza w saunie jest nazywana szkodliwym zjawiskiem gorącego ciepła lub efektem przegrzania.

  W saunie na podczerwień, przy temperaturze nie przekraczającej 60°C, oddycha się znacznie przyjemniej, seans może trwać do 40 minut. Nie wymaga się przerywania seansu i schładzania ciała zimną wodą (kilkukrotnie).
 •  

 • Oddziaływanie ciepłem w saunach MedicalSPA regeneruje i oczyszcza organizm. Większość schorzeń źle toleruje (bądź wyklucza) obcowanie w wysokiej temperaturze. Dzięki zastosowaniu innego (niż w saunach tradycyjnych) źródła ciepła – energii promieni podczerwonych, która dociera i przenika do ciała człowieka w niższej temperaturze – możliwe stało się korzystanie z saun nawet osobom ze schorzeniami kardiologicznymi i naczyniowymi oraz dusznościami. Z saun niskotemperaturowych Infrared mogą korzystać praktycznie wszyscy bez ograniczeń wiekowych (patrz przeciwwskazania).
 •  

 • Sauna Infrared (w przeciwieństwie do saun tradycyjnych) nie wymaga adaptacji pomieszczenia (dodatkowej wentylacji), odprowadzenia wody (kanalizacji) czy specjalnego źródła prądu (wystarczy podpiąć kabel pod zwykłe gniazdo 230 V). Niewielkie rozmiary saun INFRARED (od 1 do 2 mkw. – w zależności od modelu) powodują, iż mogą one być montowane praktycznie w każdym miejscu. Nie wymagają stworzenia szczególnych warunków lokalowych (mogą być ustawiane w łazience, sypialni czy pokoju gościnnym). Budowa modułowa sprawia, iż demontaż sauny Infrared jest niezwykle prosty i szybki, przez co jest możliwa (bez pomocy specjalistycznej ekipy montażowej) błyskawiczna zmiana miejsca, w którym sauna jest użytkowana. Sauny na podczerwień są prostsze i wygodniejsze w użyciu w porównaniu z tradycyjnymi saunami.
 •  

 • Sauny Infrared MedicalSPA są trzy razy bardziej energooszczędne w użytkowaniu oraz dwukrotnie tańsze w zakupie w stosunku do saun tradycyjnych.
 •  

 

 

 

wróć do poprzedniej strony

Sauny INFRARED MedicalSPA posiadają pozytywną opinię wielu zagranicznych czasopism medycznych.
W Polsce uzyskały rekomendację Balneologii Polskiej (lidera na rynku europejskim w dziedzinie medycyny
uzdrowiskowej, Wellness & SPA), organu Polskiego Towarzystwa Balneologii i Medycyny Fizykalnej.

Copyright © 2016 Young & Petersson Consulting Group. Wszelkie prawa zastrzeżone.